Audiometrie

26. února 2016 v 16:46 |  LTNVM - cvičení
Hluk má vliv jak na sluchový orgán tak i jiné orgány (mimosluchové poruchy z hluku). Sluchová adaptace (normakusie)- Sluchová únava - přechodné zvýšení sluchového prahu.
Sluchové vyčerpání - poškození sluchových buněk pak nefungují jako sluchové. Atrofie sluchového epitelu - neměnné poškození sluchové funkce.
Působením hluku na sluchový aparát může vzniknout akutní či chronické akustické trauma (při výstřelu, výbuchu ...).
Při žití ve vyšším hluku je větší možnost mít zvýšený TK a zvyšuje se riziko celkově kardiovaskulárních chorob - dochází také k bolestem hlavy, nespavosti, podrážděnosti.

AKUTNÍ AKUTRAUMA:
Výbuch, výstřel, třesk - dochází k poškození bubínku, kůstek, vnitřního ucha, roztržení Cortiho orgánu a kapilár pod Cortiho orgánem s krvácením a nekrózou sluchových buněk. Ohlušení trvá několik hodin až dní, ale může dojít i k nenávratné ztrátě sluchu.

CHRONICKÉ AKUTRAUMA:
Pomalé zvedávání prahu - symetricky v obou uších. Střední a vyšší frekvence ve spektru hluku jsou škodlivější než hluboké = bazokochleární nedoslýchavost - nejdřív jsou narušeny buňky pro vnímání vysokých frekvencí na bazálním závitu hlemýždě sluchového orgánu, postupně narůstá kochleární nedoslýchavost.

První příznaky poruchy sluchu se projeví neslyšením vysokých tónů, později se rozšiřuje porucha na celé sluchové pole - neschopnost slyšet šepot. Když poklesne percepce při frekvencích 2kHz se projeví poruchou vnímání řeči a citlivější jedinci trpí hučením v uších (tinitus).

Po několikaleté expozici zvýšené hladiny hluku (nad 85 dB) dochází k nitroušní poruše - profesionální oboustranná percepční hluchota - degenerativní změny ve vnitřním uchu, zejména v Cortiho org. a v zakončeních kochleárního nervu.

Při přenosu energie hluku do vnitřního ucha se narušuje tak endolymfu v labirintu a zanikají tím vláskové b., které nejsou schopny se regenerovat.

Expozice hluku se vyšetřuje ORL a audiometrickým vyšetřením.
Zvuk se šíří vzduchem (podélné vlnění) - u novorozenců se vyšetřují akustické emise a také je kostní vedení - přenos energie do vnitřního ucha pomocí rozkmytu lebky.

AUDIOMETR:
generuje akustické signály o frekvencích 1000-8000 Hz s možností nastavení intenzity hladiny akustického tlaku v rozmezí -10 do 100 dB (0dB je průměr).
K audiometru jsou zapotřebí sluchátka s označením barevným podle ucha (levé modré X, pravé červemé O). Audiokomora je uzaviratelná kabina tlumící zvuky zvenčí. Vychazí nám audiogram - graf znázorňuje sluchový prah. Před vlastním vyšetřením se ještě provádí anamnéza.

PORUCHY SLUCHU:
  • převodní - příčinami je nějaká překážka, která brání pronikání zvuku (uzavření vnějšího zvukovodu, postižení elasticity či celistvosti blanky bubínku, srůsty kůstek - otoskleróza, snížena průchodnost či neprůchodnost Eustachovy trubice). Vláskové buňky jsou v pořádku i kostní vodivost.
  • percepční - vady epitelu či nervové dráhy, poškození buněk - dědičné změny vnitřního ucha, mechanické traumata, prodělání infekčního onem. v těhotenství (zarděnky), alergie, žloutenka, cukrovka, některé léky, nikotin, těžké kovy, nádory.
  • smíšené
Normoakuzie - normální prah do 20 dB. Hypakuzie - zvýšený prah, nad 20 dB.

Výpočet celkové ztráty obou uší dle Fowlera na %:
B-A/4+A=celková ztráta v % (A=% ztráty lépe nslyšícího ucha, B=% -//- hůře slyšícího ucha)
0-25% lehká nedoslýchavost
26-55% střední
56-80% těžká
nad 80% hluchota

Nemoc zpovolání se přizná u lidí ve věku 30 let kteří mají ztrátu 40% u 50 let 50%.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama